Jak należy prawidłowo określić grubość wkładki do buta?

 

            Z tym pytaniem boryka się wiele osób. Jeśli Ty również się nad tym zastanawiasz zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem.

            Prawidłowy dobór grubości wkładki zagwarantuje nam komfort użytkowania obuwia. Wszystko zależne jest od długości wkładki, a także jej szerokości w przedstopiu oraz pięcie. Jak wiemy używając wkładki do buta, zmniejszamy jego rozmiar o kilka milimetrów, ukażemy to na przykładzie wkładki filcowej o gr. 4 mm:

Wkładając do obuwia wkładkę o grubości 4 mm w przedniej części, zmniejszamy wysokość czubka o 4 mm oraz obwód o 8 mm w przedstopiu.

 

Jak sami wiemy różne rodzaje obuwia mają niejednakowe wymiary oraz kształty, najczęściej w czubku oraz w śródstopiu. Pamiętajmy również, że kwestia preferencji użytkowników obuwia jest bardzo różna: jedni skłaniają się ku obuwiu luźniejszym, drudzy natomiast wolą bardziej dopasowane obuwie, dlatego warto zwrócić uwagę na grubość kupowanej wkładki, aby obuwie nie stało się dla nas za ciasne.

Biorąc pod uwagę typ obuwia, do którego dobieramy wkładki, a także inne czynniki tj.: poziom deformacji oraz zrogowaceń naskórka, jak i również stopień bólu w przednim odcinku stopy, możemy wyróżnić następujące długości wkładek:

Wkładki pełne, które są wykorzystywane w luźnym obuwiu z wysokim czubkiem. Zajmują one całą długość obuwia. Do wyłożenia takich wkładek używa się miękkich, piankowych materiałów.

Wkładki 3/4 stosowane są w obuwiu z niskim czubkiem, gdzie nie ma potrzeby dokładania materiału pod palce, a wyłożenia miękkim materiałem potrzebują głowy kości śródstopia.

Wkładki 2/3 użytkowne są w butach dopasowanych z niskimi noskami. Przednia długość tej wkładki sięga blisko do głów kości śródstopia. Polecane są, gdy działania kuracyjne dotyczą stępu oraz śródstopia.

Ostatnim krokiem mającym na celu dopasowanie wkładek do obuwia jest ich uformowanie. Zaleca się, aby wkładki 3/4 oraz 2/3 były w obuwiu unieruchomione, za pomocą taśmy klejącej dwustronnej, w części piętowej.

Zatem, jak zauważyliśmy bardzo ważnym elementem doboru wkładek jest jej grubość. Należy zwrócić uwagę, aby wkładka nie była za gruba, zależy również do jakiego rodzaju obuwia będzie wybierana.

 

 

 

Comments (0)

No comments at this moment

New comment

You are replying to a comment

Produkt dodany do listy życzeń
Produkt dodany do porównania.

W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki.